Advokátní kancelář Coufal, Georges and partners má drápky zaseknuté hluboko

14.06.2022

Na dohazování zakázek v politice není nic nového. Každý má známého, co má známého, co má firmu, která něco zařídí. Získá smlouvu, která je podezřele (ne)výhodná a neodpovídá běžným standardům. Někdo do toho zašťourá, ale nakonec se to ututlá. Normálka, říkáte si? Pro nás tedy ne. 

Týden od vyhlášení výběrového řízení už bylo odklepnuto...

Kontrakt za bezmála dva miliony korun byl s advokátní kanceláří Coufal, Georges and partners uzavřen podezřele rychle i přesto, že se z různých zdrojů ozývaly varovné signály. Kontrolní výbor po zkušenostech s kauzou STOKA dokonce vyzval radu městské části Brno-střed, aby smlouvu neuzavírala, protože mimo jiné hrozí, že o výsledcích soutěží budou moci částečně rozhodovat právě advokáti místo radnice. 

„Na základě nevýhodně koncipované smlouvy s radnicí totiž advokátní kancelář mohla mít reálnou možnost ovlivnit zadávací řízení tendrů a jejich průběh. Jenže právě to zákon o veřejných zakázkách zakazuje.“ (Zdroj)

Kritika přicházela i ze stran nezávislých expertů — především kvůli nestandardnímu procesu, kdy radnice přímo oslovila šest vybraných firem, které měly na podání nabídek jen tři dny. Týden po začátku výběrového řízení už ale smlouvu radní odklepli.

S kým kamarádí Žabovřesky?

Současní žabovřeští politici mají bohužel řadu kamarádských vazeb nejen na zmiňovanou advokátní kancelář, ale i na několik politiků, kteří sehráli roli v kauze STOKA. „Od začátku jsme byli proti tomu, aby naše městská část spolupracovala s firmou, která je spřízněná s politiky některých průšvihářských městských částí, a aby se takto důležitá rozhodnutí dělala na základě kamarádských vazeb. To chceme změnit!“, dodává Vladimír Paneš z hnutí Pro Žabiny.

Ale zpátky k té skvělé smlouvě:

  • Služby advokátní kanceláře vyšly městskou část na 31.944 Kč měsíčně. To možná nezní jako závratná částka, leč za 4 hod týdně neboli 16 hod měsíčně ať se něco děje či ne, to už zní jako celkem dost. Nad rámec tohoto paušálu pak nastupovala sazba 2.057 Kč za hodinu.

  • Smlouva měla být ukončena po vyčerpání dvou milionů korun, ale naše „rýpání“ odhalilo, že městská část vyplácela advokátní kanceláři prostředky, i když už byly dva miliony vyčerpány. Hned se tedy podepsala smlouva nová. Tentokrát zcela bez výběrového řízení. (Rada městské části 3. 5. 2021)

Zajímavost nakonec: Tato advokátní kancelář měla na starosti spor s bývalou ředitelkou školky Svornost. O této kauze si můžete přečíst více zde. Od advokátů byste čekali edukovanou radu, že se například do takového sporu není vhodné pouštět, že celý proces není zcela legitimní či že by v tomto sporu městská část zbytečně utrácela za soudní výlohy... Tyto rady nepřišly, ale zato přišly extra výlohy za zastupování školky. Nová ředitelka si pak sice zvolila jinou advokátku, která ale s advokátní kanceláří Coufal, Georges and partners úzce spolupracuje. Co na to říct?