Žabovřesky a domácí mazlíčci: Jak si vzájemně zpříjemnit soužití?

09.08.2022

Mnoho z nás má doma nějakého domácího mazlíčka. U nás doma máme psy, kočky a papoušky. S papoušky ven nechodím (byť mi jeden nedávno ulétl a teprve po velkém hledání jsem zjistil, že sedí na stromě před domem - takže už je opět doma). Znám i paní, co venčí kočku a moc jim to sluší. Pominu-li stále okrajové venčení zvířat jako jsou pumy či některé druhy prasátek, stále je nás většina těch, co "chodíme se psem". Co by podle mě (jakožto pejskaře) mohlo nám, žabiňáckým pejskařům i nepejskařům pomoci?

Venčení

Vždy mám pro svého psa v kapse víc než 1 sáček (v ideálním případě recyklovatelný), abych po něm mohl uklidit. Stalo se mi ale už také, že jsem sáček prostě doma zapomněl. Máme zde v Žabinách sice spoustu odpadkových nádob, kde si lze vypomoci "erárním" sáčkem (situace je dnes již výrazně lepší než třeba před dvaceti lety), přesto si všímám a nevím, zdali je to náhodné, ale prostě v poslední době tyto zásobníky vídám povětšinou prázdné. Doufám, že to je jen shoda náhod.

Pokud se to opravdu sejde, sáček nemáte, v zásobníku "došel", poraďme si nějak! Nenechávejme psí výkaly na ulici a nevytvářejme tak konflikt mezi pejskaři a nepejskaři. Vždy máte v kapse alespoň kapesník, nebo poblíž najdete nějaký klacek, kterým lze nadělení nějak odstranit.

Poznámka: Samostatnou kapitolou při venčení jsou kola, koloběžky a bůhví jaká "přesunovadla" pohybující se po chodnících, které mají být jen pro chodce a jimi vedená zvířátka. To už se ale dostáváme někam jinam, toto by měl být úkol pro městské strážníky a o tom zase jindy.

Výběh pro psy

Nevím, kolik jich přesně v Žabinách je, sám občas zajdu na jeden "za spodní Billou" nebo na druhý "u Rubínu".

(Web Žabovřesk v tomto bohužel trošku zaostává, takže poslední aktualizace o psích výbězích je z roku 2019 a informace byla zvěřejněna až po dotazu ze strany občana.)

Výběhy pro psy jsou fajn, jsem za ně rád, jen si myslím, že by je mohl někdo 1 až 2 krát ročně zkontrolovat, aby třeba nebyly pro pejsky nebezpečné. A stejně jako v případě páníčků či paniček je jasné, že vyběhaný přítel člověka bude mít žízeň, takže kohoutek s vodou a třeba erární miska by taky byly fajn.

Pes, který se nevyvenčí...

Je mnoho (převážně) starších lidí, kteří mají pejska nebo jiného domácího mazlíčka, o kterého se v nečekaných situacích nemohou postarat. Myslím, že v dnešní době, která nám skýtá finanční nejistotu, není v silách mnoha z nich se o pejska postarat formou psího hotelu či zajištěného hlídání. Jsem přesvědčen, že by nebyl problém se o tato zvířátka postarat formou zajištění hlídání třetí osobou. Taková agenda by znamenala skutečně jen chvíli času úředníka v týdnu a věřím, že dobrovolníci (na hlídání či krmení) by se jistě našli.

Zatoulaný pes či jiné zvíře

Namísto "oslavných" článků v Žabodaji raději napišme jak postupovat, kam volat, kdo pomůže... Proto si myslím, že by pro tyto účely mohla být zřízena nějaká facebooková skupina či kontaktní osoba pro starší spoluobčany, kteří se s facebookem nekamarádí (toto by mohl klidně obstarat již zmíněný úředník či někdo, kdo se toho ujme sám a rád).

Poslední, co by mohla daná osoba vykonat, je pak pomoc při hledání zatoulaného pejska. Jednoduchá tabulka (s webovým formulářem pro vyplnění), kde budou údaje o čipu a registraci, by mohla pomoci dostat pejska co nejdříve zpět domů.

Kočky, kocouři, koťata

Stalo se mi před pár lety, že se mi ztratil kocour. Vrátil se mi asi za týden, měl natrhlé ucho, takže jsem myslel, že se jen někde popral a lízal si někde pár dní rány. Jaké bylo moje překvapení, když se na něj jednoho dne podíval veterinář a sdělil mi, že už máme kocoura po kastraci a ono "natržené ucho" znamená, že je označen jako vykastrovaný. Rádius mého kocoura sice nebyl do 10 metrů od domu, ale zase nikde tak moc necoural. Respektuji odchytové služby, ale zrovna toto asi nebyl ten správný kocour k odchytu spojeného s kastrací.

Poznámka: U mě se jedná o zcela běžnou domácí kočku, ale jsou určitě i lidé, kteří mohou mít "něco ušlechtilejšího" - byť to tak nemusí na první pohled vypadat - a třeba by nebyli úplně nadšeni, kdyby se jim vrátil kocour s "natrženým ouškem".

Jsem si vědom, že spousta lidí nemá kočky rádo. Věřte mi ale, že zde jich je vidět opravdu jen zlomek proti situaci jinde (zvlášť mimo území ČR - spíše na jih či jihovýchod od nás). Proto pochopme, že to pro někoho může být - stejně jako pes - člen rodiny a přenesme se přes to.

Některé výše uvedené zkušenosti mě dovedly až k "mému" veterináři. Je to člověk, který zvířátkům celý život pomáhá (a tím samozřejmě pomáhá i jejich majitelům). Nápad s pomocí hlídání pejsků osobám, které se o ně z objektivních příčin nemohou postarat, vznikl při jeho popisu běžných událostí jeho profesního života. Zároveň je to člověk, který provozuje Spolek pro opuštěná zvířata. Pokud byste po přečtení tohoto článku měli chuť se o některé zvířátko starat, určitě se mu ozvěte - ten živý tvor vám to vrátí...


Vladimír Paneš