Proč už nejsme Pro Žabiny s podporou STAN?

20.06.2022

Proč jsme ukončili spolupráci se zavedenou politickou stranou STAN, která by nám řadu věcí v nadcházejících volbách usnadnila? Proč jsme šli složitější, ale vlastní cestou?

Od minulých voleb jsme přemýšleli, zda zůstat pod křídly STANu a využít všechny benefity s tím spojené - odpadla by nám nutnost registrace, shánění podpisů a vyřizování agendy s tím spojené.

Občané až na druhém místě

Záhy jsme ale zjistili, že brněnským vrcholným představitelům STAN nejde ani tak o to mít slušné lidi v naší čtvrti, ale zaměřovali se na již „profláknuté“ osoby (jako je třeba bývalý starosta Žabovřesk Tyralík se svými kauzami). A jelikož jsme se „dobře míněnými radami“ vždy neřídili, komunikace začala váznout. Za dobu spolupráce s politickou stranou STAN jsme nabyli dojmu, že se sice toto hnutí navenek tváří jako vstřícná skupina, která myslí především na zájmy občanů, ale minimálně některé představitele doba tak trochu semlela. Z našeho pohledu se tak řada jmen STANu zařadila mezi politické "dinosaury", kteří myslí na občany, až když je jejich vlastní korýtko plné. Škoda. Comment start Ale fandíme všem poctivým a čestným, kteří i nadále spojují své jméno se značkou STAN. Jsme proto rádi, že za ně u nás kandiduje Pavel Crhan.

Množící se kauzy a pochybné vazby

V posledních měsících se nám náš názor bohužel potvrdil a jsme rádi, že jsme se nakonec rozhodli jít svou vlastní cestou. V poslední době se kolem STAN totiž dějí zvláštní kauzy - například kauza poslance Evropského parlamentu Počláka a jeho „nezištné“ pomoci ve Vrběticích, kauza Věslava Michalíka, který se málem stal ministrem průmyslu a obchodu, byť jeho majetek v desítkách milionech korun „přišel“ z nějaké tajemné kyperské firmy, student Farský, který „zapomněl“, že jde na stáž do USA a jaksi nebude mít čas chodit jako zvolený poslanec do Parlamentu nebo v poslední době pan Hlubuček, náměstek Prahy a lídr STAN v Praze a jeho nákup nemovitostí ve Španělsku, který co do kupní ceny velmi připomíná kauzu našeho tehdejšího výše zmíněného starosty Tyralíka. (Dle posledních informací bude politický turista Tyralík nakonec hájit zájmy ANO — k tomu ale jindy.)

Kauz spojených se STAN je více, ale to už se nás Žabiňáků zase až tak přímo netýká. Co ale mělo zásadní vliv na naše rozhodnutí se od nich "trhnout", byly velmi blízké vztahy současných brněnských lídrů STANu a nám dobře známé advokátní kanceláře Coufal, Georges a partners, která je Žabovřeskách skutečně velmi aktivní a ve spolupráci s hlavním dinosaurem chce zde dělat dál svoji ..... práci.

Proto jsme se rozhodli jít obtížnější cestou a držet se našich principů. Spokojenost občanů městské části začíná u zastupitelů — a těmi by měli být ti, kteří mají blaho městské části a jejích občanů na prvním místě. Navíc stranictví zavazuje — a oponovat většinovému názoru klubu (zejména je-li prezentován "zezhora") se nevyplácí. A poslouchat „omluvy“ typu „máte sice pravdu, ale hlasovat jsme pro to nemohli, protože...“ už v dalším volebním období poslouchat opravdu nechceme.

Poznámka na závěr: Tento článek vznikl již asi před dvěma lety, kdy v nás uzrálo rozhodnutí „Se STANem prostě NE!“. Současné kauzy jen potvrzují naši predikci a i za krátkou dobu poznání šíbrovských praktik... Pokud bychom dnes tento článek psali, patrně bychom vynechali jméno zesnulého pana Michalíka, ale naopak přišli na to, že o firmě STAN asi není potřeba v souvislostech s dnešními dny asi vůbec nic psát — STAN se „odkopal sám“.


Mgr. Vladimír Paneš