Může se to stát i vám

29.06.2024

V květnu 2024 při sečení travního porostu bylo poškozeno vozidlo od sekačky pracovníka firmy zajišťující tyto práce v Žabovřeskách. Majitel vozidla vše nahlásil na radnici s tím, že doufal, že nápravu zajistí městská část z pojistky dané firmy. K velkému překvapení došlo ale pouze ze strany městské části k předání kontaktu na člověka, který by měl u této firmy tuto agendu zajistit, prověřit a v případě zjištění pochybení škodu nahradit (nejedná se o pár korun). Majitel vozidla se skutečně opakovaně sešel se zástupcem firmy, ale bylo mu řečeno, že evidentní poškození od struny sekačky se mohlo stát i jinak, takže škodu neuzná.

Poznámka: tento řidič již v minulosti upozornil radnici na odlétající kamínky, které zasáhly jeho sklo, prostě smolař...

Hnutí pro Žabiny upozorňuje dlouhodobě na

  • v případech, kde je to možné, sloučit sečení trávy s blokovým čištěním (toto se děje jen sporadicky, jsme přesvědčeni, že je to možné na mnohem více místech)

  • velmi častou absenci ochranné plachty (jeden pracovník by měl sekat a druhý držet plachtu před parkujícím vozidlem)

  • malou informovanost obyvatel o místech, kde se sečení plánuje. Zde ale musím pochválit radnici, že na náš apel začala na svých stránkách informovat o lokalitách, kde se má sekat (pozdě, ale přece - pokud jsem to v minulosti nepřehlédl). Na druhou stranu v dnešní uspěchané době si nejsem jist, že občan bude pravidelně každý den navštěvovat tento odkaz na webu městské části (https://www.zabovresky.cz/vismo/fulltext.asp?hledani=1&id_org=80902&query=se%C4%8Den%C3%AD&submit.x=0&submit.y=0) a doporučil bych, aby tato informace byla umístěna na FB Žabovřesk a do aplikace Obecní rozhlas, který by v tomto případě plnil více svoji roli z důvodu vyšší návštěvnosti uživatelů


Věříme, že nově připravované výběrové řízení na firmu zajišťující nejen tyto práce bude obsahovat již i lepší ochranu majitelů (nejen) vozů před případným poškozením i postup pro řešení případně vzniklých škod. Arbitrem musí být radnice, nikoli dodavatelská firma.

V návaznosti na popsané jedna perlička na závěr: to samé místo kde k poškození došlo, bylo znovu posečeno asi 10 dní po zmíněné škodní události. Chodí i k vám firma sekat 2 x měsíčně?

Vladimír Paneš