Jak to bylo po minulých volbách? A proč se nepodařilo prosadit to, co jsme chtěli?

29.06.2022

Po minulých volbách se u nás k moci dostala nová koalice, což se mohlo zdát jako dobré znamení na cestě k lepšímu. Nová koalice byla ale plná starých a provařených hráčů, kteří jsou v Žabinách dávno známí svým „hospodařením“ a přihráváním zakázek kamarádům. Pojďme se podívat na dva všeříkající příklady jednání těchto dinosaurů:

Sliby by byly

Nová koalice nám mimo jiné slibovala, že Žabovřeský zpravodaj bude pro všechny, že nebude sloužit jen koaličním stranám, že bude nestranně informovat o dění v obci.

Bohužel se však stále jedná o propagaci našich politických matadorů (nebo spíše jednoho politického dinosaura). Přesvědčit se o tom můžete sami. Klikněte zde a tipněte si, kdo bude hned na první straně!

Zajímavý příklad z fungování Žabovřeského zpravodaje: Chtěli jsme prostřednictvím Žabovřeského zpravodaje informovat o akci Ukliďme Česko, která v Žabinách také probíhala. Sepsali jsme článek plný zajímavostí a informací, připravili jsme i fotografie. Zádrhel přišel ve chvíli, kdy se dva z koaličních zastupitelů nemohli dohodnout, který z nich se bude s tímto článkem propagovat. Namísto zajímavého článku jsme ve zpravodaji dostali další dávku sebestředné propagace. Tato zkušenost nás odradila, znechutila a utvrdila v tom, že se tady musí něco radikálně změnit.

Jako ropucha na prameni

Krátce po volbách jsme se snažili prosadit, aby došlo ke zrušení zbytečných komisí a šetřily se tak peníze městské části na důležitější věci, a aby v těch, které zůstanou zachovány, byli skuteční odborníci. My jsme se zajímali především o bytovou komisi, abychom měli šanci zabránit čachrování s byty. To jsme ale tvrdě narazili.

Naše vize byla taková, že je velká část komisí zbytečná a slouží jen jako přivýdělek koaličních zastupitelů, proto jsme navrhovali některé komise zrušit, snížit počty členů a dosadit především odborníky — klidně i nestraníky.

Bohužel se potvrdilo, že komise, které mají být poradním orgánem rady, jsou většinou absolutně zbytečné. Důležité záležitosti k řešení se tam vůbec nedostávají, a pokud má komise snahu něco řešit, radu to stejně nezajímá a doporučení a stanoviska ignoruje. I ta jednomyslná.


Vladimír Paneš