FC Svratka Brno: Aktuality z jara 2022

29.06.2022

Fotbalový klub FC Svratka Brno se již od svého založení v roce 2007 soustředí v městské části Žabovřesky na systematickou práci s mládeží. V minulých sezónách se podařilo s dorostem postoupit do divizní soutěže, kde se naše týmy staršího i mladšího dorostu umísťují v první polovině tabulky.

Setkávají se zde s týmy s Jihomoravského kraje a kraje Vysočina. V případě žákovských kategorií se v ročníku 2021/2022 podařilo vyhrát ve třech krajských soutěžích (zvítězil ročník 2007, 2009 a 2010). Jde o mimořádný úspěch, který bude hráče našeho klubu posouvat dál, tedy do nejvyšší možné žákovské soutěže v České republice, které se v naší oblasti účastní moravské týmy. Pravidelná konfrontace přípravkových a žákovských kategorií s nejlepšími týmy na Moravě (1. FC Slovácko, Zbrojovka Brno, Sigma Olomouc atd.) dosud probíhala na úrovni turnajů, pohárových utkání a přátelských zápasů. V příštím roce se tedy již s nejlepšími týmy na Moravě budou hráči čtyř ročníků setkávat pravidelně v soutěžních zápasech.

Statut "Sportovní středisko mládeže krajského fotbalového svazu" = Účast ve vyšších žákovských soutěžích, kvalitnější podmínky a péče

Díky systematické práci vedení klubu se podařilo na začátku prosince 2021 získat statut "Sportovní středisko mládeže krajského fotbalového svazu". Zisk tohoto statusu nám umožní účast ve vyšších žákovských soutěžích, ale také kvalitnější péči a podmínky pro rozvoj našich mládežnických hráčů, což je ovšem zároveň pro všechny činovníky klubu obrovský závazek do další práce. A my se moc na tuto výzvu těšíme! Otevřely se nám dveře posunout celý klub o úroveň výš a rozšířit jeho jméno na fotbalové mapě.

Jen pro představu: v celém Jihomoravském kraji tento rok disponovala vyšším statusem pouze FC Zbrojovka Brno a SK Líšeň. Statusem, který jsme nově od roku 2022 obdrželi my, disponovaly v letošním roce pouze kluby FK Hodonín, 1.SC Znojmo, FK Blansko a FC Sparta Brno.

V tomto případě je nutné zmínit nezbytnou součinnost s vedením městské části a jednotlivými odbory úřadu. Pro udělení licence je nezbytná také spolupráce se základními školami, aktuálně je tato spolupráce podepsána se ZŠ Sirotkova.

Jeden ze tří nejpočetnějších fotbalových klubů v Brně

Při práci s nejmenšími hráči přípravkových kategorií je zapotřebí silná podpora rodičů a zodpovědný přístup trenérů a vedoucích mládeže. I v této oblasti se v klubu FC Svratka Brno velmi daří, v každém ročníku dokážeme sestavit silný konkurenceschopný tým a kromě městských soutěží se hráči zapojují také do krajských soutěží, pohárů mládeže, domácích i mezinárodních turnajů. Aktuálně se počtem mládežnických hráčů FC Svratka Brno řadí mezi tři nejpočetnější fotbalové kluby v Brně. Široká členská základna je pak odrazovým můstkem pro kvalitní výsledky v nejvyšších soutěžích.

Díky hlasům brněnských občanů vznikne další travnaté fotbalové hřiště

Mládežnický fotbalový klub FC Svratka Brno se prostřednictvím svého trenéra mládeže Martina Reichmana aktivně zapojil do projektu města Brna Dáme na vás, v rámci kterého mohou občané města rozhodovat o části rozpočtu. Cílem projektu EKOPark Žabovřeské louky je propojení ochrany přírody, rekreace a možnosti sportování. Už od začátku tohoto projektu byla ve spolupráci s městskou částí Brno-Žabovřesky konzultována podoba tohoto projektu a možnosti jeho realizace v souladu s podmínkami aktuálního územního plánu. A jak projekt EKOPark Žabovřeské louky dopadl? V konkurenci téměř 70 projektů se EKOPark umístil na 4. místě a patří tak mezi 13 podpořených projektů v hlasování z roku 2021. Výsledek hlasování v Dáme na vás z 30.11.2021 udělal radost všem členům fotbalového klubu FC Svratka Brno, protože umožní v areálu Žabovřeských luk vytvořit další travnaté fotbalové hřiště, které odlehčí přetíženému areálu tradičního hřiště na ulici Fanderlíkově.

Mládežnický fotbal v Žabovřeskách je aktuálně na vzestupu a díky podpoře městské části Brno-Žabovřesky, statutárního města Brna, Jihomoravského kraje, Národní sportovní agentury, řady sponzorů a podporovatelů má možnost se dále rozvíjet. Nábor dětí do klubu FC Svratka Brno probíhá nepřetržitě, podrobnější informace o náboru nových hráčů a aktuality z klubu jsou k dispozici na stránkách www.fcsb.cz nebo facebooku a instagramu FC Svratka Brno.


Marek Havlíček

FC Svratka Brno